Biznes · Madryt, Bilbao i Santiago de Compostela
Rejestracje samochodów w Hiszpanii wzrosły w październiku o 1,8 proc. do 98 487 sztuk, sprzedaż aut typu plug-in skoczyła o 43,1 proc.
W październiku 2026 r. w Hiszpanii zarejestrowano 98 487 samochodów osobowych, co stanowi piąty z rzędu miesięczny wzrost według stowarzyszeń producentów, dealerów i sprzedawców. Dane regionalne pokazują, że Galicja znacznie wyprzedza średnią krajową, podczas gdy Kraj Basków odnotował wolniejszy wzrost.
Tekst AI na podstawie relacji La Razón i europa press. Opublikowany . Jak powstaje
Dla członkówPierwsze 30 sekund dla wszystkich. Głos syntetyczny (AI).
W skrócie
Liczba rejestracji osiągnęła 98 487 sztuk w październiku 2026 r., co oznacza wzrost o 1,8 proc., a sprzedaż od początku roku przekroczyła 1,01 mln sztuk, co stanowi wzrost o 6,2 proc. według Anfac, Faconauto i Ganvam.
Liczba samochodów osobowych BEV i PHEV wyniosła w październiku 31 044, co oznacza wzrost o 43,1 proc. i plasuje je jako drugą najczęściej wybieraną opcję.
Dopłaty do samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in w ramach Plan Auto+ kończą się w listopadzie, a sektor wnioskuje o przedłużenie, podczas gdy stowarzyszenia przewidują, że w 2026 r. sprzedaż przekroczy 1,2 mln sztuk.
Galicja zarejestrowała w październiku 3 406 samochodów, co oznacza wzrost o 15,5 proc., podczas gdy Kraj Basków odnotował 2 778 rejestracji, co oznacza wzrost o 2,6 proc., oraz 25 545 od początku roku, co stanowi wzrost o 3,4 proc.
Rynek kontynuuje wzrost w październiku
W październiku 2026 r. w Hiszpanii zarejestrowano 98 487 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 1,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2025 r. Dane opublikowane w poniedziałek, 2 listopada przez stowarzyszenie producentów Anfac, grupę dealerów Faconauto oraz stowarzyszenie sprzedawców Ganvam, oznaczają piąty z rzędu miesiąc wzrostów rok do roku. Od początku roku rynek przekroczył poziom 1,01 mln sztuk, co jest wynikiem o 6,2 proc. wyższym niż rok wcześniej, choć wciąż poniżej poziomu z 2019 r. Stowarzyszenia przewidują, że rok 2026 zamknie się liczbą ponad 1,2 mln sprzedanych samochodów osobowych. Październik miał o dwa dni robocze mniej niż październik 2025 r., ponieważ święto 12 października wypadło w ubiegłym roku w niedzielę i nie zostało przeniesione na poniedziałek w regionach o największej sprzedaży.
Dyrektor ds. komunikacji i marketingu Anfac, Félix García, powiedział, że wynik miesiąca osiągnięto mimo mniejszej liczby dni roboczych.
„Październik był historycznym miesiącem, ponieważ odnotowaliśmy najlepszy wynik miesięczny od 2008 roku.”
Dodał, że krajowa suma zbliżyła się do 100 000 sztuk, nie osiągając jednak tego poziomu.
„Nie osiągnęliśmy 100 000 sztuk, ale byliśmy bardzo blisko.”
Samochody typu plug-in zwiększają udział
Liczba samochodów osobowych typu plug-in (BEV i PHEV) wyniosła w październiku 31 044, co oznacza wzrost o 43,1 proc. i 31,5-proc. udział w rynku, czyniąc je drugą najczęściej wybieraną opcją przez nabywców. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy odpowiadają one za 24,6 proc. sprzedaży, co oznacza, że w tym roku sprzedano mniej więcej jeden taki pojazd na cztery. Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie, liczba rejestracji pojazdów zelektryfikowanych wyniosła w październiku 33 644, co oznacza wzrost o 41,3 proc. w stosunku do października 2025 r. i podniesienie ich udziału do 28,2 proc. Sektor stoi przed terminem, ponieważ pomoc w ramach programu Plan Auto+ dla pojazdów elektrycznych i hybryd typu plug-in kończy się w listopadzie, a branża wnioskuje o przedłużenie. García wskazał również na kamień milowy w zakresie emisji.
„Po raz pierwszy w skumulowanym rocznym wskaźniku emisji sprzedaż nowych samochodów osobowych spadła poniżej 100 gramów CO2 na kilometr.”
Sytuacja w regionach
Galicja zarejestrowała w październiku 3 406 nowych samochodów, co oznacza wzrost o 15,5 proc. i wynik znacznie powyżej średniej krajowej wynoszącej 1,8 proc., a od początku roku sprzedała 29 103 sztuki, co oznacza wzrost o 19,6 proc. Pojazdy zelektryfikowane stanowiły 81,7 proc. październikowej sprzedaży, podczas gdy liczba rejestracji aut z silnikiem Diesla spadła w tym miesiącu o 24 proc. Kastylia i León zarejestrowała w październiku 2 668 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 3,3 proc., a od początku roku 24 159, co daje wzrost o 11,9 proc. W Kraju Basków zarejestrowano w październiku 2 778 samochodów, co oznacza wzrost o 2,6 proc., przy 25 545 sztukach od początku roku, co daje wzrost o 3,4 proc., czyli poniżej średniej krajowej. Wewnątrz regionu Gipuzkoa odnotowała wzrost o 9,3 proc. do 901 sztuk, Bizkaia wzrosła o 0,8 proc. do 1 390, a Álava spadła o 3,7 proc. do 487.
Od początku roku Nawarra prowadzi pod względem wzrostu procentowego z wynikiem 27,1 proc. i 8 131 pojazdami, za nią plasują się La Rioja z wynikiem 23 proc. oraz Aragonia z wynikiem 20,6 proc. i 16 773 rejestracjami.
- Navarra
- 27.1 %
- La Rioja
- 23 %
- Aragón
- 20.6 %
- Galicia
- 19.6 %
- Cantabria
- 17.5 %
- Murcia
- 17.4 %
- Baleares
- 16.8 %
- Asturias
- 13.8 %
- Andalucía
- 12.7 %
- Castilla y León
- 11.9 %
- Castilla-La Mancha
- 11.4 %
Dane z tekstu artykułu
Rankingi modeli
Dacia Sandero utrzymała w październiku pierwsze miejsce z wynikiem 3 284 sztuk, choć był to spadek o 5,7 proc. rok do roku. Model jest na dobrej drodze do utrzymania tytułu lidera całorocznego, z 29 210 sprzedanymi egzemplarzami do końca października, co oznacza spadek o 9,4 proc. Toyota Corolla zajęła drugie miejsce z 2 143 rejestracjami, co oznacza wzrost o 25,5 proc., a za nią uplasował się BYD Atto 2 z wynikiem 1 911, co stanowi wzrost o 441,4 proc. MG ZS (1 781, wzrost o 20,7 proc.) oraz Kia Sportage (1 769, wzrost o 39,8 proc.) uzupełniły pierwszą piątkę. Od początku roku Seat Ibiza jest drugim najlepiej sprzedającym się modelem z wynikiem 23 664 sztuk, co oznacza wzrost o 23,4 proc.
- Dacia Sandero
- 3284 sztuki
- Toyota Corolla
- 2143 sztuki
- BYD Atto 2
- 1911 sztuki
- MG ZS
- 1781 sztuki
- Kia Sportage
- 1769 sztuki
Dane z tekstu artykułu
Zapytaj o ten tekst
Źródła i kontekst
- La RazónRejestracje samochodów osobowych wzrosły o 11,9% w Kastylii i León do października, prawie dwukrotnie więcej niż w HiszpaniiLas matriculaciones de turismos crecen un 11,9% en Castilla y León hasta octubre, casi el doble que en España · oryginał: hiszpański
- europa pressSprzedaż samochodów w Kraju Basków wzrosła o 3,4% do październikaLas ventas de coches crecen un 3,4% en Euskadi hasta octubre · oryginał: hiszpański
- europa pressRejestracje samochodów w Estremadurze spadły o 2,7% w...Las matriculaciones de coches en Extremadura caen un 2,7% en... · oryginał: hiszpański
- europa pressSprzedaż samochodów osobowych w Kastylii i León wzrosła o 3,3% w...Las ventas de turismos en Castilla y León crecieron un 3,3% en... · oryginał: hiszpański
- Félix García
- Dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Anfac, stowarzyszeniu producentów
- Miejsca
- Madryt, Hiszpania, Bilbao, Santiago de Compostela
Pollar jest bezpłatny i bez reklam w tekście. Utrzymują go członkowie.
Wesprzyj Pollar