Biznes · Ateny i Kozani
Greckie spółki publikują wyniki za pierwsze półrocze 2026 r.: EBITDA ΔΕΗ 1,2 mld euro, przychody Viohalco 4,3 mld euro, EBITDA METLEN 550 mln euro
Spółki METLEN, ΔΕΗ, Viohalco oraz Cenergy Holdings opublikowały 6 sierpnia wyniki za pierwsze półrocze 2026 r. Wzrost przychodów i zysków w sektorach energetycznym, metalurgicznym oraz kablowym wynikał z wyższego popytu i rosnących cen metali. Spółka Eureka przedstawiła wyniki za cały rok 2025, wykazując spadek rentowności.
Tekst AI na podstawie relacji Η Ναυτεμπορική, H Kαθημερινή, NewsIT i innych wydawców. Opublikowany . Jak powstaje
Dla członkówPierwsze 30 sekund dla wszystkich. Głos syntetyczny (AI).
W skrócie
Przychody osiągnęły 3,987 mld euro (+11% r/r), EBITDA wyniosła rekordowe 550 mln euro (wobec 445 mln euro), a zysk netto po uwzględnieniu udziałów mniejszości wzrósł do 313 mln euro z 254 mln euro. Wskaźnik dźwigni finansowej spadł do 1,7x z 3,1x na koniec 2025 r.
Skorygowana EBITDA wzrosła do 1,2 mld euro z 1,0 mld euro, skorygowany zysk netto podwoił się do 400 mln euro, a inwestycje wyniosły 1,4 mld euro. Utrzymano cele całoroczne: 2,4 mld euro EBITDA, 700 mln euro zysku netto i dywidenda 0,80 euro na akcję. Prezes Giorgos Stassis oczekuje porozumienia w sprawie centrum danych w Kozani przed końcem roku.
Przychody wzrosły o 14% do 4,3 mld euro, skorygowana EBITDA o 18% do 446 mln euro, a zysk przed opodatkowaniem o 62% do 370 mln euro. Segment kablowy posiada rekordowy portfel zamówień o wartości 3,4 mld euro; przychody ze sprzedaży miedzi wzrosły o 20% do 1,14 mld euro. Nakłady inwestycyjne wzrosły o 24% do 237 mln euro.
Spółka zależna Viohalco odnotowała rekordowy portfel zamówień o wartości 3,9 mld euro i zainwestowała 165 mln euro w pierwszym półroczu 2026 r. (137 mln euro w kable, 28 mln euro w rury stalowe). Fabryka w Maryland ma zostać ukończona przed końcem roku, a produkcja ruszy w 2027 r.
METLEN i ΔΕΗ liderami greckiego sezonu wyników
Spółka METLEN odnotowała rekordowe wyniki za pierwsze półrocze 2026 r. Przychody wyniosły 3,987 mld euro, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z 3,608 mld euro w analogicznym okresie 2025 r. Wynik EBITDA osiągnął rekordowy poziom 550 mln euro wobec 445 mln euro rok wcześniej. Zysk netto po uwzględnieniu udziałów mniejszości wzrósł do 313 mln euro z 254 mln euro, a zysk na akcję wyniósł 2,18 euro wobec 1,81 euro. Spółka potwierdziła prognozę EBITDA na 2026 r. w przedziale 1,0–1,15 mld euro oraz średnioterminowy cel na poziomie 1,92–2,08 mld euro. Silne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej pozwoliły na redukcję skorygowanego długu netto o 728 mln euro, co obniżyło wskaźnik dźwigni finansowej do 1,7x z 3,1x na koniec 2025 r. METLEN podpisała również pierwszą umowę na dostawy galu z wiodącą amerykańską firmą technologiczną, obejmującą 25% całkowitej produkcji, oraz uruchomiła systemy magazynowania energii (BESS) o mocy około 0,4 GW w Grecji i we Włoszech. Kolejne 1,6 GW jest w fazie rozwoju w Europie Południowej i Południowo-Wschodniej.
ΔΕΗ (Public Power Corporation) odnotowała skorygowany wynik EBITDA na poziomie 1,2 mld euro za pierwsze półrocze 2026 r. wobec 1,0 mld euro rok wcześniej, a skorygowany zysk netto podwoił się do 400 mln euro. Spółka utrzymała całoroczne cele: 2,4 mld euro EBITDA, 700 mln euro skorygowanego zysku netto oraz dywidendę w wysokości 0,80 euro na akcję, co oznacza wzrost o 33% rok do roku. Dług netto na dzień 30 czerwca 2026 r. wyniósł 2,7 mld euro, przy wskaźniku długu netto do EBITDA na poziomie 1,2x. Łączne inwestycje w pierwszej połowie roku osiągnęły 1,4 mld euro, realizując około 50% rocznego celu EBITDA i 55% celu zysku netto. Prezes Giorgos Stassis poinformował, że grupa analizuje wejście na rynek detaliczny we Włoszech i spodziewa się porozumienia w sprawie budowy centrum danych w Kozani przed końcem roku. Przejęcia na Węgrzech i w Polsce zwiększą zainstalowaną moc ze źródeł odnawialnych do 7,8 GW.
„Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszych celów na 2026 rok. Pierwsze półrocze potwierdza, że ΔΕΗ weszła w nową fazę wzrostu.”
Viohalco i Cenergy Holdings
Spółka Viohalco odnotowała w pierwszym półroczu 2026 r. przychody na poziomie 4,3 mld euro, co oznacza wzrost o 14% z 3,7 mld euro, napędzany wyższym wolumenem sprzedaży we wszystkich segmentach oraz rosnącymi cenami metali. Skorygowana EBITDA wzrosła o 18% do 446 mln euro z 378 mln euro, podczas gdy zysk przed opodatkowaniem zwiększył się o 62% do 370 mln euro z 229 mln euro. Zysk netto po opodatkowaniu wyniósł 285,8 mln euro. Segment kablowy osiągnął rekordowy portfel zamówień o wartości 3,4 mld euro, przychody ze sprzedaży miedzi wzrosły o 20% do 1,14 mld euro, a segment aluminium wypracował zysk przed opodatkowaniem w wysokości 114,6 mln euro. Nakłady inwestycyjne wzrosły o 24% do 237 mln euro. Wskaźnik dźwigni finansowej poprawił się do 1,9x z 2,4x w pierwszym półroczu 2025 r., przy długu netto utrzymującym się na poziomie 1,505 mld euro.
- ΔΕΗ (skorygowana)
- 1200 mln euro
- METLEN
- 550 mln euro
- Viohalco (skorygowana)
- 446 mln euro
Dane z tekstu artykułu
- ΔΕΗ
- 1.2 x
- METLEN
- 1.7 x
- Viohalco
- 1.9 x
Dane z tekstu artykułu
„Nasze spółki odnotowały silne wyniki w pierwszej połowie 2026 roku, co potwierdza dynamikę naszego zdywersyfikowanego portfela przemysłowego w otoczeniu utrzymującej się niepewności makroekonomicznej i zmienności cen metali.”
Cenergy Holdings, spółka zależna Viohalco zajmująca się kablami i rurami stalowymi, odnotowała rekordowy portfel zamówień o wartości 3,9 mld euro. Inwestycje w pierwszym półroczu 2026 r. wyniosły 165 mln euro, z czego 137 mln euro przeznaczono na kable, a 28 mln euro na rury stalowe. Fabryka w Maryland w USA ma zostać ukończona przed końcem roku, a działalność operacyjną rozpocznie w 2027 r. Niedawno przejęty zakład w Hartlepool w Wielkiej Brytanii przechodzi modernizację.
Eureka i kontekst rynkowy
Spółka Eureka opublikowała wyniki za cały rok 2025, wykazując przychody na poziomie 74,4 mln euro, co oznacza wzrost o 2,2% z 72,81 mln euro. Wynik EBITDA spadł o 14,4% do 8,32 mln euro z 9,72 mln euro, a zysk netto zmniejszył się o 23,6% do 4,71 mln euro pod wpływem wzrostu kosztów dystrybucji o 9%. Grupa zainwestowała ponad 3,66 mln euro w aktywa trwałe, w tym w nieruchomość przemysłową w Wolos o powierzchni 37,6 stremy. Działalność na Cyprze i w Rumunii odpowiada za około 66% całkowitej sprzedaży.
Według raportu Dealroom cytowanego przez Kathimerini, fundusze venture capital zainwestowały w pierwszym półroczu 2026 r. ponad 500 mld dolarów, z czego około 77% trafiło do spółek z sektora AI. Całkowite inwestycje w tym roku mogą zbliżyć się do 1 bln dolarów.
Zapytaj o ten tekst
Źródła i kontekst
- Η ΝαυτεμπορικήMetlen: Ιστορικά υψηλά επιδόσεις το α' εξάμηνο - EBITDA στα 550 εκατ.
- H KαθημερινήΔΕΗ: Διπλασιασμός καθαρών κερδών στα 400 εκατ. το α΄ εξάμηνο
- Η ΝαυτεμπορικήΕύρηκα: Αύξηση πωλήσεων, πίεση στα κέρδη και επενδύσεις για την επόμενη ημέρα
- Η ΝαυτεμπορικήViohalco: Ισχυρές επιδόσεις το α' εξάμηνο του 2026 - Αυξημένα έσοδα στα 4,3 δισ. ευρώ
Pollar jest bezpłatny i bez reklam w tekście. Utrzymują go członkowie.
Wesprzyj Pollar