Używamy analityki, aby ulepszać Pollar, a za Twoją zgodą piksela Meta do pomiaru zapisów i zakupów pochodzących z naszych reklam. Możesz to zmienić w każdej chwili w Ustawieniach. Polityka prywatności

Szukaj⌘K
GłównaDla CiebieNa żywoBriefZapytaj
MapaFinanseWątkiSoundsFilmy
Polityka krajowaGeopolitykaGospodarkaSpołeczeństwoNauka i technologiaInfrastrukturaSportKulturaLifestyle
Wesprzyj PollarPowiadomienia
PrywatnośćNewsroom
GłównaBriefNa żywoWątkiSzukaj
Posłuchaj artykułu3 min, czyta głos syntetyczny

W skrócie

  • Ministerstwo poinformowało o przyjęciu 1168 nowych studentów w trzeciej fazie, co stanowi wzrost o 31,2% w stosunku do trzeciej fazy w 2025 r., przy 4524 ważnych kandydatach.

  • W trzech fazach przyjęto 52 008 studentów na 56 228 początkowych miejsc, co daje wskaźnik obłożenia 92,5%.

  • Wyniki zostaną opublikowane w niedzielę 18 października o godz. 00:01, a przyjęci studenci muszą zapisać się na uczelnię do 20 października.

  • Uniwersytety osiągnęły obłożenie 97,2% przy 31 203 przyjętych, podczas gdy politechniki osiągnęły 86,2% przy 20 805 przyjętych.

Trzecia faza przyniosła 1168 nowych studentów

Trzecia faza krajowego konkursu o miejsca na studiach wyższych w Portugalii pozwoliła na przyjęcie 1168 nowych studentów, poinformowało Ministerstwo Edukacji, Nauki i Innowacji w komunikacie z soboty 17 października. Analiza resortu wskazuje na 1813 studentów zakwalifikowanych w tej fazie, z czego 645 to osoby przeniesione. Liczba przyjęć wzrosła o 31,2% w porównaniu z trzecią fazą w 2025 r., podczas gdy liczba ważnych wniosków wzrosła w tym samym okresie o 48,5%. Łącznie we wszystkich trzech fazach na rok akademicki 2026/2027 przyjęto 52 008 studentów. Oficjalne dane pokazują o 6718 więcej nowych studentów niż w roku 2025/2026, który charakteryzował się wyjątkowo niską liczbą przyjęć, co stanowi wzrost o 14,8%.

Kto aplikował w trzeciej fazie

Trzecia faza przyciągnęła 4524 ważnych kandydatów. Spośród nich 250 aplikowało po raz pierwszy w tym roku, podczas gdy 2047 składało wnioski w poprzednich fazach bez powodzenia. Kolejnych 501 kandydatów zostało zakwalifikowanych wcześniej, ale nie dokonało zapisu, a 1726 było już zapisanych na studia po wcześniejszej kwalifikacji i ponownie aplikowało na preferowany kierunek lub uczelnię. Studenci zakwalifikowani w tej fazie mogą zapisać się na uczelnię od niedzieli 18 października do 20 października.

Kandydaci w trzeciej fazie według statusu aplikacjikandydaci
Aplikujący po raz pierwszy250
Aplikujący wcześniej, niezakwalifikowani2047
Zakwalifikowani wcześniej, niezapisani501
Już zapisani, aplikujący ponownie1726
Aplikujący po raz pierwszy
250 kandydaci
Aplikujący wcześniej, niezakwalifikowani
2047 kandydaci
Zakwalifikowani wcześniej, niezapisani
501 kandydaci
Już zapisani, aplikujący ponownie
1726 kandydaci

Dane z tekstu artykułu

Miejsca i obłożenie

Uczelnie oferowały 56 228 miejsc we wszystkich trzech fazach, z czego wypełniono 92,5%. Uniwersytety osiągnęły obłożenie na poziomie 97,2%, przyjmując 31 203 studentów na 32 098 miejsc, podczas gdy politechniki przyjęły 20 805 studentów na 24 130 miejsc, co daje wskaźnik obłożenia 86,2%. W trzeciej fazie uczelnie dysponowały 3526 miejscami, dodały 638 miejsc zwolnionych przez studentów, którzy zapisali się w poprzednich fazach, oraz utworzyły 21 dodatkowych miejsc dla kandydatów bez oceny końcowej. Po tej fazie pozostało 2103 wolnych miejsc.

Studenci przyjęci według typu uczelni w trzech fazachstudenci
Uniwersytety31 203
Politechniki20 805
Uniwersytety
31203 studenci
Politechniki
20805 studenci

Dane z tekstu artykułu

Uczelnie na szczycie i na końcu listy

Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Estoril wypełniła 102,1% swoich początkowych miejsc, co jest najwyższym odnotowanym wskaźnikiem, a za nią uplasował się ISCTE z wynikiem 99,8%. Uniwersytet w Porto przyjął 5078 studentów (99,4%), a Uniwersytet w Lizbonie przyjął 7749 studentów na 7800 początkowych miejsc, co daje 99,3%. Uniwersytet w Coimbrze przyjął 3843 studentów (97,9%), a politechnika w Porto wypełniła 99,3% z 3247 miejsc, przyjmując 3224 osoby. Na drugim końcu listy znalazły się politechnika w Beja (66,5%), politechnika w Guarda (64,3%), politechnika w Tomar (63,7%) oraz politechnika w Bragança (49,3%), która przyjęła 954 studentów, co jest najniższym wskaźnikiem wśród uczelni wymienionych w wynikach.

Wskaźnik obłożenia wybranych uczelni w trzech fazach%
Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Estoril102,1%
ISCTE99,8%
Uniwersytet w Porto99,4%
Uniwersytet w Lizbonie99,3%
Politechnika w Porto99,3%
Nowy Uniwersytet w Lizbonie99,1%
Politechnika w Beja66,5%
Politechnika w Guarda64,3%
Politechnika w Tomar63,7%
Politechnika w Bragança49,3%
Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Estoril
102.1 %
ISCTE
99.8 %
Uniwersytet w Porto
99.4 %
Uniwersytet w Lizbonie
99.3 %
Politechnika w Porto
99.3 %
Nowy Uniwersytet w Lizbonie
99.1 %
Politechnika w Beja
66.5 %
Politechnika w Guarda
64.3 %
Politechnika w Tomar
63.7 %
Politechnika w Bragança
49.3 %

Dane z tekstu artykułu

Kierunki studiów z wolnymi miejscami

Humanistyka oraz usługi transportowe wypełniły wszystkie dostępne miejsca. Informacja i dziennikarstwo osiągnęły 90,4%, nauki społeczne i behawioralne 98,9%, a prawo 98,6%. Na drugim końcu znalazły się rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, które wypełniły 48,8% miejsc, usługi bezpieczeństwa (54,3%) oraz produkcja (60,2%). Są to obszary, w których po zakończeniu konkursu pozostał największy odsetek wolnych miejsc.

W tym tekście

Trzecia faza przyniosła 1168 nowych studentówTrzecia faza przyniosła 1168 nowych studentówKto aplikował w trzeciej fazieKto aplikował w trzeciej fazieMiejsca i obłożenieMiejsca i obłożenieUczelnie na szczycie i na końcu listyUczelnie na szczycie i na końcu listyKierunki studiów z wolnymi miejscamiKierunki studiów z wolnymi miejscami

Na podstawie relacji

Diário de Notícias, PÚBLICO, SIC Notícias

Lista źródeł
Lizbona
Lizbona
Lizbona · Portugalia

Dalej w dzisiejszym wydaniu

Osadnicy zaatakowali europejskich dyplomatów w wiosce Tajibah na Zachodnim BrzeguSiedmiu zamaskowanych osadników zaatakowało konwój dyplomatów z Francji, Belgii i Polski w wiosce Tajibah podczas zbiorów oliwek.Konflikty · 2 godz. temu
Dzisiejszy Brief · 4 min słuchaniaRosja uderza 320 dronami w ukraińską sieć energetycznąNa żywo · 4 relacjeSpór o umowę paliwową USA-Rosja

Źródła i kontekst

  • Diário de Notícias2 godz. temuSzkolnictwo wyższe: 1168 osób zakwalifikowanych w trzeciej fazie konkursu krajowegoEnsino Superior: 1168 colocados na terceira fase do concurso nacional · oryginał: portugalski
  • PÚBLICO3 godz. temuSzkolnictwo wyższe: 1168 kolejnych nowych studentów zakwalifikowanych w 3. fazie konkursu krajowegoEnsino superior: mais 1168 novos estudantes colocados na 3.ª fase do concurso nacional · oryginał: portugalski
  • SIC Notícias4 godz. temu52 tysiące studentów przyjętych na uczelnie wyższe, o 14,8% więcej niż w zeszłym rokuColocados 52 mil estudantes no ensino superior, mais 14,8% do que no ano passado · oryginał: portugalski
Fernando Alexandre
Minister, którego resort ogłosił wyniki krajowego konkursu o miejsca na studiach

Pollar jest bezpłatny i bez reklam w tekście. Utrzymują go członkowie.

Wesprzyj Pollar

Opublikowany dziś o 20:39.

Zgłoś błąd w tekście

Tekst wygenerowany przez AI z relacji wymienionych wydawców i sprawdzony automatycznie, bez redakcji człowieka. Jak powstaje Pollar

Zdrowie i edukacja · Lizbona

Portugalskie uczelnie przyjęły 52 008 studentów, wypełniając 92,5% miejsc

Trzecia faza krajowego konkursu o miejsca na studiach w Portugalii pozwoliła na przyjęcie 1168 nowych studentów, co zwiększyło łączną liczbę przyjętych w trzech etapach do 52 008. Wyniki zostaną opublikowane w niedzielę 18 października o godz. 00:01, a zapisy potrwają do 20 października.

Tekst AI na podstawie relacji Diário de Notícias, PÚBLICO i SIC Notícias. Opublikowany dziś o 20:39.

Zapytaj o ten tekst

Zadaj własne pytanie
Jaki jest wskaźnik wypełnienia miejsc na uniwersytetach i politechnikach?
Jaki jest termin zapisów studentów na uczelnie?
Jak powstaje